Brett Miller, KMRS/KKOK Sports Director

BOYS BASKETBALL

Section 3AA-North Quarterfinals

(3) Morris Area/Chokio-Alberta 90, (6) Atwater-Cosmos-Grove City 65
MORRIS – Freshman Jackson Loge scored a career-high 43 points to lead Morris Area/Chokio-Alberta past Atwater-Cosmos-Grove City 90-65 at the Tiger Center Saturday.
Loge grabbed 15 rebounds and blocked five shots for the Tigers who outscored the Falcons 54-28 in the second half.
Jaret Johnson added 22 points with seven rebounds and five assists. The Tigers shot 55 percent as a team and have won seven straight at 17-8.
Dawson Miller and Steven Lawver each scored 21 for the Falcons who season ends with a 10-17 record.
The win sets up a rematch of last year’s subsection semifinal between the Tigers and Minnewaska, which the Lakers won in overtime. Game will be Thursday in Willmar at 7:30.

(2) Minnewaska 50, (7) Benson 37
GLENWOOD – Joe Piekarski led a balanced Lakers attack with 17 points in Minnewaska’s 50-37 win over Benson.
Grant Jensen had nine while Aaron VerSteeg chipped in eight for the Lakers who are 18-8.
Ben Peterson led 10 different Braves scorers with eight points, in what was longtime head coach Roger Lindahl’s final game. The Braves ended the year 7-18.

(1) New London-Spicer 74, (8) Montevideo 35

(4) Redwood Valley 80, (5) Paynesville 63

Section 3AA-South Quarterfinals

(1) St. James Area 64, (8) Windom 56 (OT)

(5) Fairmont 64, (4) Martin County West 52

(2) Jackson County Central 72, (7) Tracy-Milroy-Balaton 66

(3) Pipestone 55, (6) Luverne 44


GIRLS BASKETBALL

Section 6A-South Semifinals

(1) Parkers Prairie 43, (4) Clinton-Graceville-Beardsey 29
MORRIS – Despite shooting just 31 percent, Parkers Prairie was able to hold off a scrappy performance by Clinton-Graceville-Beardsley for a 43-29 victory at the Cougar Sports Center on the UMM campus Saturday.
Faith Alberts led the Panthers with 18 points and nine rebounds, and they now face Underwood for the 6A-south championship at Concordia-Moorhead on Tuesday.
The Wolverines were against the odds before the opening tip, with two starters out, forcing coach Torey Issendorf to rely on younger less experienced players. The collective effort kept the Wolveriens within striking distance until late in the game when the Panthers began to pull away.
Emma Botker had eight points with nine rebounds, Tylaina Issendorf scored eight, but the Wolverines undoing was their 21 turnovers on the day.
The Panthers are now 23-2 while the Wolverines season ends at 19-6.

(3) Underwood 57, (2) West Central Area 52
MORRIS – Underwood held West Central Area to 32 percent shooting while forcing 20 turnovers to earn a 57-52 win and a return trip to the subsection championship.
The Knights press defense forced 23 Rockets turnovers, but also led to a lot of fouls, where Underwood went 22-33 at the line.
Josey Bugbee came off the bench for Underwood and led all scorers with 18 points, Kayla Rocholl had 14, and Morgan Evavold chipped in 10 with nine rebounds.
The Rockets are 21-5 and face Parkers Prairie at 6:00 on Tuesday for the 6A-south title.
Ella Van Kempen had 15 points and eight boards for the Knights, Lexi Bright added 13, while Hailey Bennett chipped in 12. The Knights season ends with a mark of 19-6.


STATE WRESTLING TOURNAMENT (Individual)

ST. PAUL – Minnewaska sophomore Tyson Meyer earned a 9-6 decision over Goodhue’s Kaleb O’ Reilly for the state championship at the class A state wrestling tournament at 170 lbs. on Saturday from the Xcel Energy Center in St. Paul.

With the win Meyer wrapped up a perfect 39-0 season on the mat, teammate Tyler Van Luik lost in the championship match at 195 lbs. by pinfall to Michael Nelson of Dover-Eyota.  Dylan Jergenson took fourth at 220.

West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville’s Wyatt Olson lost to VanLuik in the semi’s, but won his third place match with an 8-3 decision.

Belgrade-Brooten-Elrosa’s Canon Swanson’s quest for a perfect season came up one win shy, falling in the championship match at 126 lbs. to Brett Willaby of Windom-Mountain Lake 5-2. Swanson finished the year 45-1.

The Jaguars Walker Bents (106) and Blaine Fischer (120) each took third, while Tyler Bents (138) finished fourth.

MAHACA’s Davin Rose lost a 7-2 decision to Austin Gabbert of Watertown/Mayer Lutheran in the wrestlebacks, going 2-2 in the tournament.

Complete results HERE


BOYS HOCKEY

Bantams West Region Tournament

ALEXANDRIA – The Morris/Benson Area Storm Bantams are heading back to the Class B State Tournament after defeating St. Cloud 5-3 on Sunday at the Runestone Community Center in Alexandria.
Scoring for the Storm were Brett Hansen, Ryan Tolifson, Cole Blume, and Kaleb Breuer twice. The game was tied at three going into the third when Breuer and Blume tallied goals, Christopher Danielson held strong in net to preserve the lead.

In the semifinals on Saturday, Hansen scored with 33 seconds remaining in overtime to lift the Storm 3-2 over St. Michael-Albertville.
Blume scored twice in regulation to give the Storm a 2-0 lead in the third, but STMA rallied to tie it and force the extra session.

Morris/Benson Area will face Cambridge-Isanti in the first round of the state tournament on Friday, March 15th at 2:45 in Plymouth.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here