Brett Miller, KMRS/KKOK Sports Director

WRESTLING

State Wrestling Tournament
ST. PAUL – MAHACA Tiger wrestlers Dalton Rose (182) and Ethan Lebrija (120) each took third place at the state wrestling tournament on Saturday at the Xcel Energy Center in St. Paul. Davin Rose (126) went 1-2 in his second state tourney appearance.

Belgrade-Brooten-Elrosa’s Walker Bents (106) and Minnewaska’s Tyson Meyer (170) are state champions, while the Lakers Dylan Jergenson (220) and West Central Area/Ashby/Brandon-Evansville’s Jordan Lohse (152) lost in the championship round.

The Lakers Tyler VanLuik (195) and the Jaguars Canon Swanson (145) each finished third, the Jaguars Blaine Fischer (132) and Benson’s Thomas Dineen (182) placed fourth.

Complete results can be found HERE


BOYS BASKETBALL

Section 3AA-North Quarterfinals

(2) Morris Area/Chokio-Alberta 80, (7) New London-Spicer 49
MORRIS – Thomas Tiernan shot 7-7 from the floor, including all five of his three-point attempts to lead Morris Area/Chokio-Alberta past New London-Spicer 80-49 Saturday night from the Tiger Center in Morris.
Both teams came out red hot offensively with the Wildcats hitting 6-10 shots and Tigers answering with 7-10 shooting, but once New London-Spicer cooled off the Tigers ran away with the action continuing to hit from all over the floor, shooting 62 percent and connecting on 10-19 threes.
Tiernan had a game-high 19 points, Jackson Loge just missed a triple/double with 10 points, 10 rebounds and nine assists. Durgin Decker had 13 points with six boards, and Jaden Maanum poured in 12 points for the Tigers who are 16-10 on the season.
Peyton Coahran had 13 points for the Wildcats who’s season ends at 4-22.

The Tiger will now face (3) Redwood Valley in the sub-section semifinals on Thursday night in Willmar, tipoff at 8:00.

(3) Redwood Valley 92, (6) Atwater-Cosmos-Grove City 74

(5) Paynesville Area 73, (4) Benson 63

(1) Minnewaska Area 86, (8) Montevideo 49

Section 3AA-South Quarterfinals

(5) Pipestone Area 67, (4) Tracy-Milroy-Balaton 45

(2) Fairmont 80, (7) Windom Area 47

(3) Luverne 75, (6) St. James Area 40


GIRLS BASKETBALL

Section 6A-South Semifinals

(2) Hancock 57, (3) Parkers Prairie 32
MORRIS – The Hancock Owls turned in one of their most impressive performances of the year with a 57-32 rout of Parkers Prairie in the sub-section semifinals on Saturday from the Cougar Sports Center in Morris.
Hancock opened the game on a 15-4 run but missed their last 11 shots of the half, allowing the Panthers to pull within four by halftime.
The Owls regrouped at the break, came out and dominated the second half quickly building the lead up to double-figures and continued to pull away until the final buzzer.
Carlee Hanson had a game-high 16 points with seven rebounds, Tori Pahl scored 13 points and pulled down nine boards. Lexi Staples added nine points, five boards, Morgan Kisgen chipped in seven points as the Owls push their winning streak to 11 and are now 22-6 on the season.
The Panthers were held to just 21 percent shooting and got 11 points from Faith Alberts as their season ends with a record of 16-9.

(1) West Central Area 52, (5) Clinton-Graceville-Beardsley 32
MORRIS – West Central Area used a 10-0 second half run to grab control of the game and never looked back on their way to a 52-32 victory over Clinton-Graceville-Beardsley.
The Knights trailed 17-15 early in the second half when they reeled off 10 straight, sparked by the outside shooting of Hailey Bennett, using tough defense to keep the Wolverines from making any runs of their own.
Bennett finished with 16 points on four threes, Lexi Bright had 15 with nine rebounds and four assists, Brynn Fernholz added eight points as they move to 21-7 on the year.
The Wolverines got a game-high 17 points and eight rebounds from Reanna Ward but shot just 26 percent as a team. Jessica Moberg had seven points as their season ends with a record of 13-13.
The Knights and Owls will meet at UMM for the 6A-South championship on Wednesday, March 4th with a 6:00 tipoff.

Section 6A-North Semifinals

(1) Henning 65, (5) New York Mills 40

(2) Underwood 74, (6) Lake Park-Audubon 54

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here